Betónová stierka svojpomocne

AKO NATIAHNUŤ BETONOVÚ STIERKU NA STENU?

 

1. Pripravte povrch tak, že ho očistíte od nečistôt a mastnoty

2. Valčekom alebo štetcom naneste na očistený povrch podkladovú penetráciu, ktorá je súčasťou balenia. (Obrázok 1)

3. Nechajte zaschnúť 4 až 12 hodín (pri nižšej teplote trvá schnutie dlhšie)

4. Betónovú stierku dôkladne premiešajte nízko-rýchlostný elektrickou vŕtačkou alebo ručným miešadlom. Ak je stierka hustá, je možné ju zriediť trochou vody (doporučujeme 1dcl vody na kýbel).

5. Na pripravený podklad naneste prvú vrstvu betónovej stierky s hrúbkou približne 1 - 2 mm. Betónovú stierku vyhlaďte nerezovou stierkou. Omietku nechajte zaschnúť a vytvrdnúť až 24 hodín. (Obrázok 2)

6. Približne po 24 hodinách (čas schnutia môže byť pri nízkych teplotách dlhšej) možno aplikovať druhú vrstvu s hrúbkou opäť 1 - 2 mm

7. Všetky nerovnosti betónové stierky možno vyhladiť benátskym hladidlom (Obrázok 3)

8. Druhú vrstvu betónovej stierky nechajte zaschnúť po dobu 0,5 až 1 hodiny - omietka by nemala po dotyku "lepiť"

9. Vytvorte textúru alebo dekorovanie hladidlom alebo iným vhodným nástrojom (Obrázok 4)

10. Naneste finálnu glazúru / gél (je súčasťou balenia) valčekom alebo štetcom a opäť nechajte zaschnúť

11. Jednoduché, že áno?

 

 

 

 

DEKOROVANIE BETÓNOVÉ STIERKY


Textúrová vrstva a dekorovaný musí byť vykonaná krátkymi, nepravidelnými pohybmi hladítka - krúživými, vertikálnymi, horizontálnymi či diagonálnymi pohybmi. Povrchová úprava musí byť vykonaná vysoko kvalitným nerezovým hladidlom. Odporúčané je použitie hladítka určeného pre štuky so zaoblenými hranami. Techniky úpravy betónové stierky popisujeme v samostatnom článku tuto.

Pre dosiahnutie efektu "tieňovanie / žíhania" je potreba silne a energeticky vtierať vybranej oblasti a držať pritom hladidlo s minimálnym sklonom k ​​povrchu. Ak plánujete vykonať na hmote tieňovanie / žíhanie, používajte hladidlo z uhlíkovej ocele.

Ak bude pri nanášaní plocha vlhká a plastická, dosiahnete rovnomerného a hladkého povrchu. Ak pracujete s čerstvým povrchom, môžete dosiahnuť rôznych efektov, napr. odtlačením skrutiek, dosiek, hladítka apod.

Pri nanášaní betónové stierky by okolitá teplota by mala dosahovať 5 ° C do + 20 ° C.

 

 

TIP: Nie ste si istí ako dosiahnuť efektných vzorov s betónovou stierkou? Prečítajte si článok o technikách práce s betónovou stierkou.

 

Namiešanú a pripravenú betónovú stierku kúpite kúpite tu.