Máte záujem o realizáciu jedným z našich partnerov? Zavolajte na +420 773 826 151 alebo pošlite dopyt na farebna@dekorativna-omietka.sk

Priprava a nanášanie marmolitu

Už viete, prečo zvoliť marmolit aj na aké miesta na dome a záhrade ho potrebujete. Spočítali ste si, koľko vedier pokryje vašu potrebu a ste pripravení do akcie. Teraz si povieme, ako si čo najlepšie pripraviť základový materiál, ako marmolit miešať a nanášať a na čo si dať pozor.

Pred nanášaním dekoratívnej omietky sa uistite, že ste si pre prácu vybrali deň s vhodnými poveternostnými podmienkami (neprší, nie je vlhko, zima ani mráz) a plánujete ho nanášať na vhodný základ. Marmolit je vhodný pre tieto druhy povrchov:

  • betón,
  • klasické omietky,
  • vápencovo-cementové omietky,
  • sádrokartonové dosky,
  • vrstvy zatepľovacích systémov vnútri aj na vonku budov.

1. PRÍPRAVA PODKLADU PRE NANÁŠANIE MARMOLITU

Podklad musí byť rovný a čistý (očistite ho od prachu, vápna, mastnoty, špiny, oleja, vosku a zbytkových farieb ). V prípade potreby vyrovnajte podklad vyrovnávacou maltou. Čerstvé vápencové omietky by mali byť suché.

Plocha by mala byť predtým penetrovaná pre lepšiu výdrž marmolitu. Využijte pre to našu penetráciu.

2. PREMIEŠANIE MARMOLITU

Balenie obsahuje už namiešanú zmes marmolitu a pojivej živice (tmel), nič ďalšie, preto okrem záhradného náradia nepotrebujete. Do zmesi nepridávajte ďalšie plniva a spojiva.

Pred aplikáciou dôkladne premiešajte (použije murársku lyžicu alebo vŕtačku s nasadenou miešacou metlou - cca.400 ot/min). Miešajte do doby, kým bude mať hmota kašovitú konzistenciu a nebude obsahovať žiadne hrudky.

Máte? Tak a ideme do finále!

3. NANÁŠANIE MARMOLITU

Pripravený marmolit nanášajte jedným smerom rovnomerne na pripravený povrch. Využiťe k tomu nerezové hladítko, ktoré nájdete taktiež v na našom e-shope. Tmel nie je možné aplikovať na zamrznutý, vlhký alebo znečistený povrch.

Snažte sa postupovať pravidelne a rovnomerne, začínajte na rohu či okraji budovy. Pripravte si dostatok materiálu, aby ste dokázali pokryť plochu, ktorú ste si pripravili.

Je vhodné dokončiť celistvú plochu v jednom cykle skôr, než vám časť tmelu zaschne. V opačnom prípade je možné, že bude bude viditeľný prechod.

4. DOBA SCHNUTIA MARMOLITU

Doba schnutia marmolitu závisí od podkladu, teplote a relatívnej vlhkosti vzduchu a trvá až 48 hodín. Teplota vhodná pro nanášanie tmelu je +5 ° C až + 25 ° C.

Je niečo, čoho sa treba vyvarovať?

Áno. Neaplikujte marmolit za nulových a mínusových teplôt, ani pri priamom slnečnom žiarení či vetru, daždi. To všetko môže značne ovplyvniť výsledok. Vysoká vlhkosť vzduchu a nízke teploty môžu taktiež predĺžiť dobu spojovania sadry. Tým môže nastať mierna zmena odtieňa.

TIP:

Ste rozhodnutí pre marmolit, ale neviete, ktorá farba bude najviac vyhovovať vašim potrebám? Pripravili sme pre vás vzorky na vyskúšanie. Pokiaľ si nie ste istí, koľko marmolitu si objednať, pozrite sa na náš test spotreby. Samotný marmolit už máte a chcete s ním začať pracovať? S našim návodom je to naozaj jednoduché! Namiešaný a pripravený marmolit kúpite tu.

V prípade otázok nám zavolajte na +420 773 826 151 alebo napíšte na farevna@dekorativna-omietka.sk a so všetkým Vám poradíme.