Máte záujem o realizáciu jedným z našich partnerov? Zavolajte na +420 773 826 151 alebo pošlite dopyt na farebna@dekorativna-omietka.sk

Použitie dekoratívnej omietky Marmorino

Čo je MARMORINO?

MARMORINO je dekoratívna reliéfna omietka, ktorá je okamžite pripravená na použitie. Používa sa ako finálna vrstva na steny a iné vnútorné povrchy rôznych priestorov. Mateiral obsahuje akrylátový polymér, vodu, plnivá a ďalšie prísady.

Marmorino je výraz, ktorý pochádza z talianskeho slova "marmoreo", čo v preklade znamená "mramor". Moderná reliéfna omietka MARMORINO však pomáha reprodukovať rôzne efekty rezu prírodného kameňa, ale zároveň vyhráva nielen v cene spracovania, ale aj v jednoduchosti aplikácie.

Prírodný mramor je drahý, náročný na inštaláciu a v skutočnosti často nedosahuje požadované výsledky. Zatiaľ čo dekoratívna omietka spája štýl, nadčasovosť a eleganciu s cenovou dostupnosťou.

Taliansky výraz "marmoreo" sa vzťahuje aj na tzv. benátsku omietku. MARMORINO má však svoje vlastné vlastnosti a odlišnosti od tradičnejšej benátskej omietky.

Hlavným odtieňom je nie príliš hladký povrch hotovej farby (benátsky štuk/omietka môže byť lesklý alebo matnejší, ale vždy je hladký). MARMORINO však vytvára jemne štruktúrovanú vrstvu, čo sa dosahuje samotným materiálom a metódami jeho nanášania.
Pomocou omietky MARMORINO môžete napodobniť prírodné nátery s lesklou alebo matnou štruktúrou: napríklad mramor, travertín alebo vytvoriť rôzne reliéfne štruktúry. Klasickým spôsobom aplikácie MARMORINO je "mapa sveta".

Výhody a nevýhody dekoratívnej omietky MARMORINO

Výhody

 • estetická príťažlivosť
 • dobrá priľnavosť
 • pevnosť finálnej omietky
 • paropriepustnosť
 • zakrýva drobné nedokonalosti povrchu
 • široký rozsah použitia
 • dlhá životnosť
 • výber odtieňov pridaním tónovacích pigmentov do omietky alebo vosku
 • homogénnosť povrchu - žiadne prechody a škáry

Nevýhody dekoratívnej omietky MARMORINO zahŕňajú:

 • vyššia cena materiálu
 • potreba vosku na ochranu povrchu
 • vyššie náklady na prácu

Ale stojí za zmienku, že náklady na omietanie Marmorino povlak je oveľa nižšia ako inštalácia prírodných kameňov.

Použitie dekoratívnej reliéfnej omietky MARMORINO

Reliéfna omietka MARMORINO je určená len na použitie v interiéri. Rozsah použitia tejto omietky je pomerne široký: chodba, obývacia izba, kuchyňa, spálňa, detská izba a kúpeľňa. Omietka MARMORINO sa používa aj v interiéroch kancelárií, obradných siení, obchodov, reštaurácií, bánk a iných priestorov s vysokým dopravným zaťažením.

Omietka MARMORINO je vhodná pre klasické aj moderné štýly interiéru. Ak chcete zariadiť miestnosť v klasickom štýle, skvelým doplnkom bude vytvorenie dekoratívnych starožitných fresiek. Ak si potrpíte skôr na moderné trendy, omietka MARMORINO vyzerá úžasne v odtieňoch betónu pre minimalistický alebo loftový dizajn alebo v bielych odtieňoch pre moderný dizajn.

Na posilnenie povrchových vlastností omietky MARMORINO odporúčame ako poslednú vrstvu naniesť reliéfny vosk CERA.

Farbenie dekoratívnej reliéfnej omietky MARMORINO

Odtieň dekoratívnej omietky môžete zmeniť 2 spôsobmi:

Tónovanie omietky

Do omietky MARMORINO pridajte koncentrát pigmentu Farbex Color. Čím viac koncentrátu sa pridá do reliéfnej omietky MARMORINO, tým je farba sýtejšia, ale odporúčame pridať maximálne 10 % pigmentového koncentrátu, aby sa nestratili vlastnosti omietky MARMORINO.

Tónovanie finálneho vosku

Je ľahké ju ručne farbiť pomocou koncentrátu pigmentu Farbex Color. Dekoratívny vosk Cera umožňuje dodať omietke dodatočný dekoratívny efekt, dodatočnú ochranu proti poškodeniu a vlhkosti.

"Mapa sveta" ako metóda nanášania dekoratívnej reliéfnej omietky MARMORINO

1. Príprava povrchu.

Pripravený povrch by mal byť rovnomerný, očistený od prachu, mastnoty a iných nečistôt.
Povrch sa musí dôkladne očistiť od starých, netrvanlivých náterov (stará farba alebo lak), a to mechanicky (škrabkou, štetcom), tepelne (teplovzdušnou sušičkou) alebo chemicky (odstraňovačom náterov).

Povrch musí byť vopred vyrovnaný, vysušený a očistený od prachu. Potom penetrujte prípravkom AQUA PRIMER. Po zaschnutí (približne 2 hodiny) naneste základný náter s kremenným plnivom QUARTZ PRIMER. Na nanášanie základného náteru použite maliarsky valček.

Nechajte schnúť 24 hodín.

Hlavným účelom základného náteru je spevniť podklad a zvýšiť priľnavosť materiálov.

2. Prvá vrstva dekoratívnej reliéfnej omietky MARMORINO

MARMORINO nanášajte na malé plochy povrchu pomocou kovovej stierky a špachtle. Ihneď po nanesení vytvorte požadovanú štruktúru pomocou maliarskeho valčeka.

Ak chcete vytvoriť rovnomernejšiu štruktúru prvej vrstvy, použite hladidlo alebo plastovú stierku.

Nechajte schnúť 24 hodín.

3. Druhá vrstva dekoratívnej reliéfnej omietky MARMORINO

Na stierku naneste MARMORINO. Chaoticky, "odtrhnutím" stierky od povrchu, vytvorte požadovaný vzor v podobe "ostrovčekov" a máp.

Nechajte zaschnúť približne 30-40 minút, kým MARMORINO čiastočne stuhne. Potom "ostrovy" opatrne vyhlaďte.

Nechajte schnúť 24 hodín.

4. Aplikácia vosku

Pred začatím aplikácie vosku CERA pridajte požadovaný pigmentový koncentrát "Farbex Color", aby ste zvolili konečnú farbu materiálu.

Naneste vosk v jednej alebo dvoch vrstvách pomocou stierky, štetca alebo špongie.

Sýtosť farieb hotovej farby závisí od počtu vrstiev a množstva pigmentu obsiahnutého v konečnej farbe.

**MARMORINO je možné zakúpiť na našom eshope a zaslať do celej Českej alebo Slovenskej republiky. **