Máte záujem o realizáciu jedným z našich partnerov? Zavolajte na +420 773 826 151 alebo pošlite dopyt na farebna@dekorativna-omietka.sk

Benátsky štuk (benátska omietka)

Benátský štuk

Benátsky štuk je dekoratívna omietka na báze vody, ktorá sa používa na povrchovú úpravu stien a iných vnútorných povrchov v rôznych priestoroch. Zloženie obsahuje akrylový polymér, mletý mramor a rôzne prísady.

Benátsky štuk vo vysokej kvalite imituje prírodný kameň - mramor, malachit, lazurit, onyx, jaspis a iné.

Pri štandardnom spôsobe nanášania sa každá vrstva natiahne čo najtenšie, vyrovná sa a na ňu sa nanesie ďalšia vrstva. Viacvrstvová omietka tak vytvára krásny reliéf prírodného kameňa. Vďaka technológii bezproblémového spracovania je benátska omietka dekoráciou stien akejkoľvek veľkosti a tvaru.

Ako vznikol benátsky štuk?

Technológia bola vynájdená v Ríme. Mramor sa používal pri stavbe rôznych budov, ale nebol veľmi pevný a zostávalo po ňom veľa mramorového prachu. Inteligentní Rimania tento prach nevyhadzovali, ale používali ho na dokončovacie práce v domoch menej majetných občanov, pričom ho miešali s vápnom, vodou a prírodnými farbivami.

Po páde cisárstva sa táto technológia prestala používať a znovu sa objavila v renesancii v Benátkach. Odtiaľ pochádza jej názov - benátske štuky (STUCCO VENEZIANO) alebo benátska omietka. Benátsky štuk je známy nielen pre svoju podobnosť s prírodným kameňom, ale aj pre svoju trvanlivosť a odolnosť voči plesniam - charakteristické vlastnosti pre vlhké podnebie Benátok.

Keď sa dnes povie "dekoratívna omietka", ako prvé sa vám vybaví benátsky štuk. A nie nadarmo. Veď benátska omietka je odolná, pevná a esteticky príťažlivá. K výhodám patrí aj štýlová univerzálnosť povrchu, keďže pomocou benátskej omietky sa vytvárajú interiéry v štýle klasicizmu, art deco a provence.

Výhody zahŕňajú:

  • Dlhá životnosť - pri dodržaní všetkých odporúčaní pre aplikáciu náteru sa jeho pôvodné vlastnosti nemenia celé desaťročia
  • Trvanlivosť. Zloženie moderných omietok obsahuje polymérne materiály, ktoré výrazne zvyšujú odolnosť náteru
  • Štrukturálne vlastnosti. Vzhľad benátskej omietky umožňuje vytvárať jedinečné návrhy miestností, ktoré opticky zväčšujú priestor
  • Výber odtieňa pridaním tónovacieho pigmentu Farbex
  • Povrch je jednotný - bez zvarov a škár
  • Benátsky štuk možno aplikovať nielen na rovný povrch, ale aj na zakrivený povrch
  • Odolnosť voči vlhkosti
  • Jednoduchá oprava povrchu
  • Jednoduchá údržba

Nevýhody a vlastnosti benátskeho štuku

  • Vyššia cena v porovnaní s inými povrchmi
  • Technologická zložitosť. Aplikácia náteru si vyžaduje viac času, pretože proces pozostáva z niekoľkých fáz.

Rozdiel medzi benátskou omietkou a inými dekoratívnymi omietkami

Po prvé, benátsky štuk imituje leštený povrch prírodného mramoru. Ostatné dekoratívne materiály (ARABESK, DUNA, GALAXY, MARMORINO, OTTOCENTO) vytvárajú drsné a štruktúrované povrchy imitujúce prírodný kameň, piesok, velúr alebo hodvábne tkaniny.

Po druhé, iba niektoré druhy dekoratívnych omietok (TRAVERTINO) možno použiť v interiéri aj exteriéri. Benátske štuky sú vhodné len na použitie v interiéri.

Po tretie, aplikácia benátskeho štuku si vyžaduje skúsenosti a zručnosť, aby sa vytvoril leštený mramorový povrch.

Použitie benátského štuku

Benátska omietka sa dá použiť v každom interiéri. V miestnostiach s vysokou vlhkosťou je povinný ochranný náter, a to nielen pre dobrý vzhľad vzoru.

Benátska omietka je vhodná pre rodinné domy a chaty, ale aj pre byty, obchodné a kancelárske priestory, kultúrne budovy a koncertné sály. Benátska omietka sa môže aplikovať nielen na steny a stropy, ale aj na oblúky, stĺpy a iné prvky interiéru. Farba a štruktúra omietky by mala zodpovedať štýlu interiéru.
Benátska štuková omietka nie je vhodná na podlahy.

Príklady aplikácií benátskych štukov

Vďaka rôznym aplikačným technikám môžete vytvoriť exkluzívne interiéry: od hladkej klasiky až po ľahký reliéf. Priestory s benátskym štukom umožňujú vytvoriť kvalitnú imitáciu mramoru.

Benátsky štuk v interiéri poskytuje priestor pre fantáziu dizajnéra a v kombinácii s inými obkladmi - tapetami, mozaikami, freskami, prírodným kameňom môže vytvoriť interiérové majstrovské diela.

Hladký povrch

Základom pre vytvorenie omietky je nanesenie 2-3 vrstiev, pričom každá vrstva sa od predchádzajúcej líši o pol tónu. To umožňuje dosiahnuť vzácny dúhový, carrarský mramor, dúhový efekt.

Táto metóda je jednou z najnákladnejších a najzložitejších. Takáto benátska omietka sa používa v interiéri obývačky, spálne, kancelárie alebo inej miestnosti.

Crackleur

Tento efekt sa dosahuje prúdením horúceho vzduchu na čerstvo nanesenú benátsku omietku. V dôsledku toho sa na povrchu začnú objavovať trhliny, ktoré vytvárajú rozmarný a krásny vzor. Tento vzor vyzerá veľkolepo a je vhodný na väčšie plochy.

Praskliny na povrchu

Pomocou rohu špachtle vytvorte ľahký reliéf v podobe malých prasklín. Takýto benátsky štuk má veľmi realistický vzhľad, ktorý napodobňuje štruktúru prírodného kameňa.

Zvláštnosti benátskej omietky

Na dosiahnutie hladkého povrchu benátskej omietky sú potrebné určité zručnosti. Je to technika nanášania omietky a správne nástroje - to všetko je pri práci s benátskym štukom veľmi dôležité. Smer ťahov, ich šírka a náhodnosť, počet vrstiev určujú jedinečnosť omietky rovnako, ako je v prírode určená kresba mramoru, achátu alebo ónyxu. Krása kameňov, ktoré priťahujú našu pozornosť, totiž spočíva v ich jedinečnosti a nekonečnej variabilite farieb a línií.

Klasický benátsky štuk vám umožňuje, aby ste si sami zvolili farbu budúceho povrchu. Na zmenu farby sa používa tónovací pigment Farbex.

Farebné tóny sa dosahujú viacúrovňovým vzájomným krížením vrstiev. Je však celkom možné použiť dva alebo tri odtiene na jednej ploche. Je len potrebné zvoliť vzájomnú kombináciu výsledných odtieňov.
Dôležité je tiež uvedomiť si, že aplikácia tohto materiálu (ako aj akejkoľvek inej dekoratívnej omietky) musí prebiehať kontinuálne, od rohu k rohu. Ponechanie "na neskôr" zastavením prác v strede steny je neprípustné. V opačnom prípade sa nedosiahne homogenita povrchu.

Povrchová farba a vzor tónovej dekoratívnej mramorovej omietky sa stane bohatšou a výraznejšou, keď sa na hotovú benátsku omietku nanesie tenká vrstva špeciálneho vosku CERA LAVABILE. Štruktúra, ktorá imituje leštený kameň, nielenže dodáva prirodzenosť a hĺbku, ale zároveň chráni pred vonkajšími vplyvmi (vlhkosťou, svetlom, pachmi, mechanickým poškodením). Hotový dekoratívny povrch sa brúsi (leští) špeciálnou stierkou a plstenou kotúčovou brúskou. Tým sa dosiahne efekt lesklého povrchu.